POSITION | DISTRICT | DEM CANDIDATE(S) (boldface=Wayne Township) |
Governor / Lt. Governor | Statewide | JB Pritzker / Juliana Stratton |
Attorney General | Statewide | Kwame Raoul |
Secretary of State | Statewide | Alexi Giannoulias |
Comptroller | Statewide | Susana Mendoza |
Treasurer | Statewide | Michael Frerichs |
Senator | Statewide | Tammy Duckworth |
Illinois Supreme Court | 3rd | Mary K. O’Brien |
Illinois Appellate Court | 3rd | Sonni Choi Williams |
Judicial Circuit Court | 18th | Mia McPherson |
Judicial Circuit Court | 18th | Jill Otte |
US Congress | 2 | Robin Kelly |
US Congress | 3 | Delia Ramirez |
US Congress | 4 | Jesus “Chuy” Garcia |
US Congress | 5 | Mike Quigley |
US Congress | 6 | Sean Casten |
US Congress | 8 | Raja Krishnamoorthi |
US Congress | 11 | Bill Foster |
US Congress | 14 | Lauren Underwood |
State Senate | 4 | Kimberly Lightford |
State Senate | 21 | Laura Ellman |
State Senate | 23 | Suzanne “Suzy” Glowiak Hilton |
State Senate | 24 | Laurie Nowak |
State Senate | 25 | Karina Villa |
State Senate | 28 | Laura Murphy |
State Senate | 33 | |
State Senate | 39 | Don Harmon |
State Senate | 41 | |
State Senate | 42 | Linda Holmes |
State Senate | 43 | Rachel Ventura |
State Rep | 7 | Emanuel “Chris” Welch |
State Rep | 41 | Janet Yang Rohr |
State Rep | 42 | Terra Costa Howard |
State Rep | 45 | Jenn Ladisch Douglass |
State Rep | 46 | Diane Blair-Sherlock |
State Rep | 47 | Jackie Williamson |
State Rep | 48 | Azam Nizamuddin |
State Rep | 49 | Maura Hirschauer |
State Rep | 50 | Barbara Hernandez |
State Rep | 56 | Michelle Mussman |
State Rep | 65 | |
State Rep | 77 | Norma Hernandez |
State Rep | 81 | Anne Stava-Murray |
State Rep | 82 | |
State Rep | 84 | Stephanie Kifowit |
State Rep | 85 | Dagmara “Dee” Avelar |
County Clerk | Countywide | Jean Kaczmarek |
Sheriff | Countywide | |
Treasurer | Countywide | Don Potoczny |
Schools Superintendent | Countywide | |
County Board Chair | Countywide | Deb Conroy |
County Board Member | 1 | Michael Childress |
County Board Member | 1 | |
County Board Member | 1 | |
County Board Member | 2 | Elizabeth (Liz) Chaplin |
County Board Member | 2 | Paula Deacon Garcia |
County Board Member | 2 | Yeena Yoo |
County Board Member | 3 | Amanda Roudebush |
County Board Member | 3 | Lucy Chang Evans |
County Board Member | 3 | Rosemary Spann |
County Board Member | 4 | Mary FitzGerald Ozog |
County Board Member | 4 | Lynn LaPlante |
County Board Member | 4 | Shawn M. Ryan |
County Board Member | 5 | Dawn DeSart |
County Board Member | 5 | Sadia Covert |
County Board Member | 5 | Saba Haider |
County Board Member | 6 | Greg Schwarze |
County Board Member | 6 | Sheila Rutledge |
County Board Member | 6 | Jaime Ricklefs |
Forest Preserve Pres. | Countywide | Daniel Hebreard |
Forest Preserve Commr. | 1 | Michael Murray |
Forest Preserve Commr. | 2 | Tina Tyson-Dunne |
Forest Preserve Commr. | 3 | Marybeth Carlson |
Forest Preserve Commr. | 4 | Jeff Gahris |
Forest Preserve Commr. | 5 | Barbara O’Meara |
Forest Preserve Commr. | 6 | Erik Spande |
State Central Commwn. | 3 | Delia Ramirez |
State Central Commn. | 3 | Omar Aquino |
State Central Commwn. | 4 | Elizabeth “Lisa” Hernandez |
State Central Commn. | 4 | Jesus “Chuy” Garcia |
State Central Commwn. | 5 | Cynthia Santos |
State Central Commn. | 5 | John Cullerton |
State Central Commwn. | 6 | Nancy Shepherdson |
State Central Commn. | 6 | Patrick Watson |
State Central Commwn. | 8 | Christina Castro |
State Central Commn. | 8 | Michael Cudzik |
State Central Commwn. | 11 | Kristina Zahorik |
State Central Commn. | 11 | Peter Janko |